14 porad doświadczonego wędkarza by nie złowić g…”

przesądy wędkarskie
Magiczne rytuały – przesądy wędkarskie – czy naprawdę działają?

Musisz to wiedzieć, a co ważniejsze – zacząć stosować (oczywiście, jeśli do tej pory tego nie robiłeś). Poniższy zbiór porad i rytuałów wędkarskich utrzymany jest w lekkim, humorystycznym stylu, ale – co równie ważne – może pomóc Ci uniknąć powrotu „na tarczy” z wędkarskiej wyprawy.

Jeśli więc zależy Ci na super połowach, lepiej poniższe przesądy wędkarskie potraktuj serio, bo jak głosi stare powiedzenie: „W wędkarstwie nie ma przypadków!”. Pamiętaj też, by odpowiednio zadbać o swój sprzęt i zawsze sprawdzać ofertę StrefaRyby.pl – znajdziesz tam wędki, tyczki do łowienia karpi i wiele innych akcesoriów.

Zasady, których za żadne skarby nie wolno łamać

  1. Wstawanie z łóżka: Zanim wyruszysz na ryby, dopilnuj, aby prawa noga jako pierwsza dotknęła podłogi. Nie wolno też wstawać „do góry… wiesz czym”.
  2. Zaczarowany dotyk: Przed wyjściem potrzymaj za kolano (lub ciut wyżej) swoją „drugą połowę” (oczywiście tylko pełnoletni – nie chcemy problemów!).
  3. Zakazane życzenia: Idąc na ryby, nikomu nie pozwalaj życzyć Ci „powodzenia”. Dopuszczalne zwroty to: „połamania kija” albo „połamania wędki” i absolutnie nigdy nie dziękuj.
  4. Szczęśliwy gadżet: Nigdy nie zapominaj o swojej ulubionej czapce, koszulce czy innym „szczęśliwym” przedmiocie.
  5. Zakaz golenia: Panowie – nie wolno się golić na dzień przed wyprawą. To tak, jakby trener wszech czasów (Kazimierz Górski) przed finałem ogolił się bardzo dokładnie.
  6. Nie wracaj do domu: Jeżeli już wyjdziesz na ryby, to unikaj powrotu po cokolwiek. Jeśli MUSISZ (bo np. zapomniałeś(aś) wędek…), to po wejściu do domu natychmiast usiądź na twardym krześle na 10 sekund.
  7. Wędka pod ochroną: Nigdy, przenigdy nie pozwalaj kobiecie (nawet tej ukochanej) dotykać Twojej wędki, a już zwłaszcza wędki marki Maver (grozi to karą „boską” i wędkarską!).
  8. Niebezpieczne spotkania: W drodze na ryby unikaj czarnych kotów, staruszek i zakonnic. Jeśli już kogoś z tej listy spotkasz – odpuść sobie łowienie, lepiej przełożyć wypad na inny dzień.
  9. Pierwsza ryba: Pierwszą złowioną rybę pocałuj „pod ogon” i wypuść. Zawsze, przed wypuszczeniem poproś ją o kontakt z rodzicami, a najlepiej z dziadkami.
  10. Napluj na przynętę: Zanim zarzucisz wędkę, koniecznie napluj na swoją przynętę.
  11. Robaki w ustach: Jeśli łowisz na robaki, przechowuj je pod językiem (pamiętaj: kiedy „zahaczy”, to znaczy, że to samiec!).
  12. Pierwsza ryba – nie zrywaj: Zerwanie pierwszej ryby to przepis na gwarantowaną klęskę.
  13. Zaskakujące odpowiedzi: Na pytania typu: „Co złapałeś(aś)?”, odpowiadaj: „Katar” lub „Na kolację”.
  14. Sprzęt do czyszczenia: W razie, gdyby jednak nie dopisało szczęście, weź ze sobą ręcznik i mydło. Przyda się, kiedy złowisz… g… (czyli nic). I zawsze umyj ręce!

Podsumowanie i dalsze inspiracje

Mamy nadzieję, że powyższe „rytuały” i porady wędkarskie choć brzmią zabawnie, przyczynią się do Twoich sukcesów. Wędkarstwo pełne jest niepisanych zasad i tradycji, które czasami warto potraktować poważnie, choćby dla pewności. Pamiętaj, że dobra tyczka do łowienia karpi, sprawdzony zestaw akcesoriów oraz solidna wiedza – to klucz do udanych połowów. Zachęcamy też do zajrzenia na nasz blog wędkarski, gdzie znajdziesz więcej wskazówek dotyczących technik i sprzętu.

Życzę połamania wędek – najlepiej o kolano… i pamiętaj: nie dziękuj!