Pozwólcie przedstawić sobie.. żyłka smart MV-R we własnej osobie.

Żyłka Smart MV-R 

Tak naprawdę to rodzina żyłek. Jak na rodzinę przystało trzymają się razem, współpracują ze sobą, nawet nieraz jedno bez drugiego żyć nie może.

Co jest takiego szczególnego w tej rodzince?

Pochodzenie

Wszyscy urodzili się w Japonii. Do Włoch dostali się legalnie, tyle tylko, że na bardzo pojemnych szpulach. We Włoszech dojrzeli do tego, aby ujrzeć światło dzienne. Znaleźli nową siedzibę (mniejsze szpulki) i zyskali na wyglądzie. Dostali piękne szaty (graficzne) i najważniejsze: każdy członek rodziny został „ubrany” w swoje barwy rozpoznawcze. Teraz nie sposób ich pomylić.

Odporność

  • „Ujrzeli światło dzienne” – a światła (czytaj: słońca) we Włoszech jest bardzo bardzo dużo. Czy jest zatem logiczne, aby przebywający w takim kraju zostali uodpornieni na działanie słońca (promieniowanie UV)? Oczywiście! Podjęto działania, żeby ich „skóra” pod wpływem tych promieni nie zmieniała swoich właściwości. To się udało. Mimo długiego czasu życia (czytaj: używania) nasza rodzina nie strzępi się, nie „słabnie”, ich „skóra” zachowuje swoje odcienie (kolor, barwę).
  • Ponadto, wszyscy w rodzinie poddali się obowiązkowemu „szczepieniu” przeciwko nasiąkaniu wodą. Co to daje? Ich „skóra” jest całkowicie wodoodporna (czytaj: nie wchłania wody).

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Każdy z rodziny szczyci się tym, że jest „niepamiętliwy”. Wystarczy przeciągnąć palcami po żyłce i już wraca do pierwotnej postaci. W ogóle nie pamięta, że się wcześniej skręcił. Cóż, czasami brak pamięci jest zaletą.

Zachowaj linię i bądź wytrzymałym

  • Punktem honoru dla rodziny jest zachowanie linii. W tym zakresie „nie ma zmiłuj” grubość talii musi być zachowana. Znaczy to ni mniej ni więcej, tylko tyle, że jak grubość ma być np. 0,15 mm to jest.
  • Więzi rodzinne są bardzo mocne. Zaraz, zaraz napisałem więzi? Chodziło mi o węzły. Niby podobnie brzmi, ale znaczenie trochę inne. Jedno jest jednak wspólne. Duża moc (wytrzymałość). Odpowiednio powiązani członkowie rodziny są tak mocni, jak każdy z nich występujący samodzielnie. Rozerwać ich trudno. Węzły trzymają się mocno.
  • Jeszcze jedno; wszyscy członkowie są MONO. Oznacza to, że zrobieni są z jednorodnego materiału. Nie posiadają żadnych powłok. Po prostu monolit.

Być SMART

  • I jeszcze kolejne: wszyscy w rodzinie są cwani, sprytni. Bo MV-R to przecież tylko jedna gałązka dużego drzewa żyłek f-my MAVER. Drzewo to nazywa się SMART – (kto nie wie co to znaczy – odsyłam do słownika).

Jak w każdej rodzinie, tak i w tej poszczególni członkowie różnią się od siebie. Stąd nawet nastąpił podział na grupy – choć nadal jest to rodzina.

Żyłka Smart MV-R RIG Mono

Jeśli łowisz na „tyczkę” lub „bata” jest to żyłka dla Ciebie. Zrobisz z niej idealne zestawy do tych wędek. Żyłka jest bezbarwna. Niewidoczna w wodzie. No prawie. Wynika to ze współczynnika załamania światła. Współczynnik ten, dla żyłki jest bardzo zbliżony do współczynnika załamania wody. W grupie tej jest 8 (ośmiu) braci (a może osiem sióstr???) (ja zostanę przy braciach). Jeden grubszy i mocniejszy od drugiego.

Zobaczcie ile każdy z nich udźwignie:

    0,08 mm – 0,8 kg
    0,10 mm – 1,0 kg
    0,12 mm – 1,5 kg
    0,14 mm – 2,0 kg
    0,16 mm – 2,5 kg
    0,18 mm – 3,0 kg
    0,20 mm – 4,0 kg
    0,22 mm – 5,0 kg

Ze szpuli oznaczonej kolorem czerwonym zrobicie duuużo zestawów, bo na szpuli jest 150m żyłki.

blank

Żyłka Smart MV-R Power Reel Mono

Reel to kołowrotek, Power to siła, moc. Razem tworzą mocną żyłkę do kołowrotka. W szeregu stoi 5 (pięciu) braci. Chwalą się tym, że świetnie pływają. Trudno ich zatopić. Czyni to z nich uniwersalne „narzędzie” do różnych metod spławikowych.

Zobaczcie jacy z nich mocarze:

    0,15 mm – 2,5 kg
    0,17 mm – 3,0 kg
    0,19 mm – 3,5 kg
    0,21 mm – 4,2 kg
    0,23 mm – 5,5 kg

Szpula oznaczona kolorem szarym zawiera 150m żyłki.

blank

Żyłka Smart MV-R Carp Feeder Mono

Karpiarze, Feederowcy i Grunciarze, jeśli jeszcze tych żyłek nie używacie, to czas najwyższy. Tych 5 (pięciu) braci zostało stworzonych z myślą o Was. Przecież chcecie uzyskiwać długie rzuty? Długie i celne? Pewnie też chcielibyście z takiej odległości skutecznie zaciąć i wyholować dużą rybę? Ja tak chcę. Ta żyłka na to pozwala. To już waga ciężka. Zresztą zobaczcie sami:

    0,18 mm – 2,5 kg
    0,20 mm – 3,0 kg
    0,22 mm – 3,5 kg
    0,24 mm – 4,5 kg
    0,26 mm – 5,6 kg 

Szpula oznaczona kolorem zielonym zawiera 150m ciemnozielonej żyłki.

blank

Żyłka Smart MV-R Hooklenght Mono

Nie zawsze najmniejszy musi być gorszy. Szczególnie, gdy ta „mniejszość” wynika z ilości metrów na szpuli. Tych 10 (dziesięciu) braci wybrało sobie szpule o pojemności tylko?!!? 50m. Zapewniam Was, że to wystarczająca ilość. Wystarczająca, bo przecież przypony to odcinki max. do 1,5 m, no może do 2m (dla mnie to już skrajność). Przypony – do tego ci bracia są. Współpracują ze wszystkimi innymi. Mało tego, powiem, że ci inni nie mogą się bez przyponów obejść (jest wprawdzie opcja łowienia bez przyponów ale……ja nie). To też bracia bezbarwni i niewidzialni (prawie). Są tak zrobieni, że do złudzenia przypominają braci z rodziny „fluorokarbonowców”.

Śmiem twierdzić, że mały jest wielki – zobaczcie: 0,06 mm – 0,6 kg
0,08 mm – 0,7 kg
0,09 mm – 0,8 kg
0,10 mm – 1,0 kg
0,12 mm – 1,5 kg
0,14 mm – 1,8 kg 0,16 mm – 2,5 kg
0,18 mm – 3,0 kg 0,20 mm – 3,5 kg
0,22 mm – 4,5 kg 

blank

Ciekawa, barwna i mocna rodzina, co?

A Tobie jak się podoba? Wybrałeś coś dla siebie?