Haczyk – zasady doboru to kluczowa pozycja w hierarchii wędkarskiego rzemiosła. Niby łatwo, bo cóż tu trudnego – zawiązać haczyk do żyłki lub plecionki i już… czyżby?
Przeglądam bardzo często „internety”, ponieważ głównie interesują mnie tematy związane z wędkowaniem. Jest to dla mnie ogromna kopalnia tematów na artykuły do portalu, ponieważ wielu wędkarzy pyta o mnóstwo różnorakich spraw.
Oto pierwszy temat:
HACZYK – zasady doboru
Młody wędkarz (sądząc po zdjęciu) pyta jaki haczyk wybrać do łowienia leszczy.
Otrzymuje wiele odpowiedzi typu: „najlepszy jest nr 12 firmy x” lub „ja używam nr 10 firmy y”. Mało która odpowiedź zawiera „ponieważ” lub „gdyż” czyli uzasadnienie opinii.
Pytanie wydaje się proste. I młody adept wędkarstwa oczekuje właśnie takiej odpowiedzi. Następnie kupi taki haczyk i łowi. Często tylko próbuje łowić, ponieważ ryba podczas holu się urywa lub przynęta spada z haka, lub nawet hak pękł. A co będzie, jeśli na haczyk „na leszcza” złowi inną rybę? Ponieważ ktoś mu źle doradził???
Oczywiście, że nie, gdyż to pytanie jest co najmniej nieprecyzyjne.
Gdyby wędkarz określił, że chce łowić leszcze na konkretną przynętę np. rosówkę, ciasto, białego robaka, wówczas odpowiedź nie była taka prosta. Dlaczego? Dlatego…..
Haczyk dobieramy do przynęty, nie do ryby. To pierwsza zasada. Inny haczyk do rosówki, inny do białych robaków.
Nadal opis jest niepełny.
Czy do łowienia „z gruntu” na dalekie odległości, haczyk powinien być taki sam jak do łowienia na bata?
Zasada druga: różne metody połowu, różne haki.
Można dalej rozwijać pytanie – nie o to chodzi.
Młodzi ludzie są niecierpliwi, chcą mieć wszystko podane „na talerzu”. Internet temu służy. Po co szukać samemu, kiedy można zadać pytanie „na forum” i gotowe.
Szukajcie a znajdziecie…
Mnie nauczono szukać, więc poszukałem ………. w katalogu firmy Maver.
Naliczyłem 64 rodzaje haczyków z rodziny KATANA. A to nie wszystko, gdyż w poszczególnych rodzajach występują dodatkowo różne kolory a także oczywiście rozmiary.
Po co aż tyle rodzajów?
W dzisiejszych czasach we wszystkich dziedzinach następuje specjalizacja. Nie ominęło to wędkarstwa. Do każdej metody firmy polecają specjalistyczny sprzęt.
Stąd się biorą haczyki: z oczkiem, z łopatką, „druciaki”, „kute”, z długim trzonkiem, z krótkim trzonkiem, z szerokim kolankiem, z wąskim, z kolankiem prostym, z kolankiem wygiętym, złote, srebrne, czarne, czerwone, do wyboru do koloru.
Jak to ogarnąć?
DOŚWIADCZENIE, DOŚWIADCZENIE I ….DOŚWIADCZENIE.